Dzień 1 "MIESZKAŃCY ŁĄKI"
Dzień dobry Krasnale! Witam Was serdecznie po weekendzie:) Zobaczcie proszę, co przygotowałyśmy dla Was na dzisiaj.
Czy pamiętacie może, jaki mamy teraz miesiąc? Obecnie jest maj, najbardziej kolorowy miesiąc w przyrodzie. A czy pamietacie, jakie miesiące występują kolejno po sobie w ciągu roku? Spróbujcie je wymienić z pomocą Mamusi lub Tatusia. A teraz popatrzcie, jak pięknie wyglada łąka w maju - Łąka
Łąka jest domem dla bardzo wielu zwierzątek. Obejrzyjcie proszę dwa krótkie filmiki, a dowiecie się, kogo możemy spotkać na łące - Łąka - poranek, Mieszkańcy łąki
Teraz proponuję kilka zabaw ruchowych związanych z łąką:
"Bocian i żaba" - Dziecko skacze po dywanie, naśladując skoki żaby. Na sygnał "Bocian idzie" - zatrzymuje się i nie może się poruszyć. Rodzic - bocian sprawdza, czy żabka się nie poruszyła. Jeżeli nie, Rodzic podaje hasło "Bociana nie ma" i żabka znowu zaczyna skakać. Jeżeli natomiast żabka się poruszyła, to teraz Dziecko jest bocianem a Rodzic żabką i zabawa zaczyna się od nowa ;)
"Motyl i kwiaty" - potrzebne nam będą kartki w różnych kolorach porozkładane na podłodze. Dziecko - motyl lata pomiędzy kwiatkami - kartkami przy dźwiekach instrumentu lub klaskania. Na przerwę w muzyce Rodzic podaje nazwę koloru, a Dziecko motyl siada na kwiatku - kartce w tym kolorze.
"Ślimak" - recytujemy rymowankę i rysujemy spiralną skorupę ślimaka palcem wskazującym na podłodze, w powietrzu, na plecach Mamy lub Taty, itp.:
"Ślimak, ślimak, wystaw rogi, dam ci sera na pierogi. Jak nie sera, to kapusty, od kapusty będziesz tłusty"
Teraz będą nam potrzebne książki "Olek i Ada". Otwórzcie je proszę z pomocą Rodzica na stronie 68-69 i posłuchajcie opowiadania A. Widzowskiej "Łąka"
Był piękny majowy dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer. Chłopcy bardzo chcieli iść na boisko, żeby popatrzeć, jak trenują piłkarze, ale pani powiedziała, że na łące dzieje się o wiele więcej ciekawych rzeczy.
– Przecież łąka to tylko trawa, nic więcej tam nie ma – zmartwił się Tomek.
– Na pewno są ptaki. Dziadek mi o nich opowiadał – odezwał się Olek. – Może nawet będzie jakieś gniazdko.
– A w gniazdku jajeczka – dodała Ada.
– Postaramy się policzyć na palcach wszystkich mieszkańców łąki. Dobrze? – zaproponowała pani.
Dzieci chętnie się zgodziły i zaczęła się wspaniała zabawa.
– Konik polny! – zauważyła Kasia. – Ale wysoko skacze!
– A ja widzę biedronki – Małgosia położyła jedną z nich na rączce, a dzieci podeszły bliżej.
– Jaki kolor ma biedronka? – spytała pani.
– Czerwony. – I ma czarne kropeczki.
– A ja widziałem kopter! – krzyknął mały Jaś.
– Co to jest kopter? – zdziwił się Olek.
– Może chodzi o helikopter? – zapytała z uśmiechem pani. – Chyba wiem, co widziałeś. To z pewnością była ważka. Ważki mają dużą głowę, podłużny tułów i skrzydełka podobne do śmigła.
– O! Lecą następne! – zawołał Piotruś. – Proszę pani, a tu są dziury!
Wszyscy podeszli bliżej, żeby je zobaczyć. W ziemi znajdowały się głębokie tunele.
– Ciekawe, kto w nich mieszka. Jak myślicie?
– Pająk – powiedziała Zosia.
– A ja myślę, że smok.
Pani wyjaśniła przedszkolakom, że w takich norkach mieszkają myszki nornice i poprosiła dzieci, żeby nie wkładały tam patyków ani nie wrzucały kamieni.
– To jest domek myszki, więc nie wolno zakłócać jej spokoju – powiedziała.
Dzieci zauważyły też kilka kopców kreta, większych niż babki z piasku. Cała łąka tętniła życiem, aż zabrakło paluszków do liczenia pszczółek, trzmieli, kosmatych bąków, skowronków i motyli. Dzieci zrozumiały, że w maju cała przyroda rozkwita, a na łąkach rosną stokrotki, chabry, maki i wiele innych pachnących kwiatków.
Odpowiedzcie:
- Dokąd dzieci wybrały się na spacer?
- Wymieńcie zwierzęta, które dzieci widziały na łące?
- Jakie zwierzęta kopią kopce na łące?
- Gdzie mieszkają myszy polne?
Popatrzcie teraz proszę na planszę poniżej. Czy poznajecie wszystkie zwierzęta? Podajcie ich nazwy.
Teraz Mamusia albo Tatuś podaje nazwę któregoś ze zwierząt na obrazku, dzieląc ją na sylaby, np. czaj-ka. Zadaniem Dziecka jest powiedzieć, o jakim zwierzęciu jest mowa.
Na koniec proponuję pracę plastyczną o łące. Będzie przy tym mnóstwo zabawy - sami zobaczcie - Łąka - praca plastyczna. Przyślijcie proszę zdjęcia Waszych pieknych prac.
Pozdrawiam Was serdecznie i do jutra :)