Dzień 1 "MOJA OKOLICA MNIE ZACHWYCA"
Witam po świątecznym weekendzie i bardzo dziękuję tym, którzy pięknie udekorowali swój dom flagami, tym którzy recytowali i śpiewali utwory patriotyczne i przesłali nam zdjęcia. Jesteście wspaniali! Mam nadzieję, że nasza niespodzianka też się podobała :)
A teraz przystępujemy do kolejnych zadań. Dzisiaj „przyjrzymy się” naszej miejscowości. Wiecie jak nazywa się miejscowość, w której mieszkacie? A jak nazywa się miasto, w którym jest nasze przedszkole? Jeśli macie w domu widokówki lub albumy z naszą miejscowością, pooglądajcie je. Potraficie nazwać miejsca na nich pokazane? Poproście rodziców, żeby wam to powiedzieli. Znajdźcie Opoczno na mapie Polski.
A teraz posłuchajcie wiersza L. J. Kerna „Nasze podwórko”
Nasze podwórko to miejsce,
które najlepiej znamy.
Wszyscy,
bez żadnych wyjątków,
takie podwórko mamy!
Nasze podwórko to teren
najbardziej nam bliski na ziemi.
W zimie śnieg na podwórku leży,
a w lecie się trawa zieleni.
Gdy słońce świeci na niebie,
wesołe jest nasze podwórko,
smutnieje zaś, gdy się zjawi
pan deszcz
z ponurą córką chmurką.
Czasami z naszego podwórka,
na którym się co dzień bawimy,
widać wieże kopalni
lub wielkiej huty kominy.
I czy to będzie w Gliwicach,
w Toruniu,
w Łomży,
czy w Krośnie,
gdy spojrzysz na nasze podwórko,
to stwierdzisz, że ono rośnie!
Bo naszym podwórkiem nie jest
to tylko, co jest blisko,
ale i traktor w polu,
i stadion,
i lotnisko,
i jakiś stary zamek,
i lasy na pagórkach,
i Wisła, która płynie
środkiem Naszego Podwórka.
Odpowiedz;
- Co to jest nasze podwórko?
- Czy naszym podwórkiem można nazwać plac zabaw w przedszkolu?
- Jak myślicie, kiedy podwórko się cieszy, a kiedy smuci?
- Co widać z naszego podwórka w przedszkolu, a co z waszych domów?
Popatrzcie teraz na ten obrazek: Herb Opoczna. Wiecie co to jest? To jest herb Opoczna. Herb, to znaczy taki znak rozpoznawczy miasta. A dlaczego taki? Dokładnie nie wiadomo. Jest wiele legend na ten temat. Poproście rodziców, może znają którąś i wam opowiedzą.
Można skorzystać z tekstu: Symbolika tego dosyć oryginalnego herbu w heraldyce polskiej jest niejednoznaczna i nie jest wyjaśniona do końca. Bartosz Paprocki w 1584 r. podawał następującą legendę związaną z powstaniem herbu Odrowąż oraz jego znaczeniem. – ”Mąż jeden sławny w Morawiew w cudzej ziemi z poganinem o sztukę strzelał z łuku potem z nią i za pasy chodził i dziwnych sztuk rycerskich ze sobą próbowali. On poganin widząc, że nań szczęścia i mocy nie miał, przed monarchą krainy onej, znając łaskę pańską dla tego, że mu się z każdym nieprzyjacielem fortunnie w potrzebach zdarzało chcąc i nad onym górę otrzymać o szczudłki z nim przed cesarzem czynić chciał. On z gniewu mając to sobie za zelżywość uchwycił za gębę, którą mu z wąsem i nosem oderwawszy na strzałę wetknął i ukazał panu, który wzgardziwszy onym poganinem zeszpeconym dał mu za wieczny upominek onej jego zwierzchności nad nim strzałę przez wąs przewleczoną i nazwał go Odrzywąs (...) Odrowąż po ten wiek.
Zabawmy się teraz w zgadywanki. Rodzice mówią zdanie na temat waszej miejscowości a wy podnosicie rękę jeśli to jest prawda lub zasłaniacie usta dłonią jeśli to jest fałsz.np:
- Moja miejscowość to duże miasto.
- W mojej miejscowości jeżdżą tramwaje.
- W mojej miejscowości jest zamek królewski.
- W mojej miejscowości płynie rzeka.
- W moim mieście jest sygnalizator świetlny.
A wiecie gdzie w Opocznie jest Straż Pożarna?
Dzisiaj jest Dzień Strażaka! Zróbmy proszę wszystkim dzielnym strażakom niespodziankę. Narysujcie dla nich piękny rysunek. Może być straż w akcji a może po prostu laurka. Przyślijcie swoje zdjęcie z tą pracą mmsem do pani lub na adres e-meilowy przedszkola.(DZISIAJ) A może któryś chłopiec ma strój strażaka? Ubierz się w niego.
Czekamy z niecierpliwością na wasze prace!