Dzień 1 "PORTRET MOJEJ RODZINY"
Witajcie Krasnale! Zaczynamy bardzo ważny tydzień, w którym będziemy rozmawiać o Rodzinie.
Na początek proponuję, abyście pooglądali wspólnie z Rodzicami Wasze rodzinne albumy ze zdjęciami. Opowiedzcie o miejscach i sytuacjach, w których zrobione były zdjęcia. Podajcie imiona bliskich osób znajdujących się na zdjęciach. Wymieńcie osoby, które wchodzą w skład Waszej najbliższej rodziny.
Popatrzcie teraz na drzewo genealogiczne przykładowej rodziny. Są na nim przedstawione dzieci, rodzice oraz dziadkowie : Drzewo genealogiczne [.pdf, 34.80 kB]
Spróbujcie teraz z pomocą Rodziców stworzyć drzewo genealogiczne Waszej Rodziny - oto szablony Drzewo genealogiczne 1 [.pdf, 266.87 kB], Drzewo genealogiczne 2 [.pdf, 267.92 kB], Drzewo genealogiczne 3 [.pdf, 272.50 kB]
Posłuchajcie teraz zagadki B. Szelągowskiej i spróbujcie ją rozwiązać:
"Razem mieszkamy: ja, mama, tata.
Mam młodszą siostrę, starszego brata...
Każdy pamięta o urodzinach,
bo taka właśnie jest ma .... (rodzina).
Zapraszam teraz do wysłuchania opowiadania E. Stadmuller "Dzień rodziców" - otwieramy książeczki na stronie 70 -71 (link do flipbooka z książką Olek i Ada)
Odświętnie ubrani rodzice siedzieli cichutko na widowni, czekając na przedstawienie. Tymczasem za kulisami (czyli za szafą) trwały gorączkowe przygotowania do występu.
– Proszę pani – alarmował słoń – odpadła mi trąba!
– Przywiąże mi pani ogonek? – przymilała się małpka.
– Oko mi się odkleja! – denerwowała się żabka.
Gdy wszyscy wreszcie byli gotowi, odezwał się gong (czyli uderzenie w patelnię) i na scenę wyskoczyła mama kangurzyca (czyli Magda w brązowym dresie z doszytą na brzuchu wielką kieszenią).
– Mama kangurzyca każdego zachwyca – recytował Bartek, wskazując na Magdę. – Ma na brzuchu kieszeń, w niej kangurka niesie – i Magda – hop – wyciągnęła z kieszeni małe, pluszowe kangurzątko.
Zaraz za kangurzycą na scenie pojawiły się dwa słonie – duży (Oskar) i mały (Ada).
– A mój tatuś ukochany z drzewa zrywa mi banany – chwaliła się Ada, wachlując się wielkimi szarymi uszami z tekturowych talerzyków.
– Jedz córeczko moja miła, żebyś szybko mi przytyła – mówił Oskar, dyskretnie przytrzymując trąbę z rury do odkurzacza.
Po słoniach występowały, małpki, żabki, kotki i niedźwiadki. Wszyscy czworonożni rodzice czule przemawiali do swych dzieci, a one chwaliły się swoimi rodzicami. Na koniec Olek, wystrojony w białą koszulę i granatową muchę, wyrecytował: Czy dziecko jest tycie, czy też waży tonę, czy ma długie uszy, czy krótki ogonek, czy ma futro gładkie, w prążki czy też w łaty, ma cieplutki kącik w sercu swego taty. Czy fruwa, czy pływa, czy też pełzać musi, to jest najpiękniejsze dla swojej mamusi. Więc dzisiaj wszyściutkie na świecie dzieciaki ślą swoim rodzicom słodziutkie buziaki.
W tym momencie wszyscy razem wyskakiwali na scenę, żeby posłać całuska, ukłonić się, a następnie paść w objęcia widowni.
Kolejnym punktem programu był słodki poczęstunek, po którym rozpoczął się konkurs tańca z rodzicami. Wygrała Dominika ze swym tatą, bo rzeczywiście byli najbardziej zgraną i zwariowaną parą.
– Musimy poćwiczyć – przekonywał mamę Olek w drodze do domu. Za rok to my wygramy, a jak nie my, to na pewno Ada z tatą.
Odpowiedzcie teraz na pytania:
– Co się działo podczas spotkania rodziców w przedszkolu?
– Jakie postacie występowały w tym przedstawieniu?
– Jaką niespodziankę moglibyśmy przygotować na Święto Rodziny?
– Co lubisz robić z mamą?
– Co lubisz robić z tatą?
A teraz zabawa ruchowa "Spacer z rodziną" - Dziecko słucha historyjki czytanej przez Rodzica i naśladuje pokazywane przez Niego ruchy:
Jest piękna pogoda, idziemy całą rodziną do parku. - maszerujemy w miejscu,
Na ścieżce błyszczy kałuża, po wiosennym deszczu, - przeskakujemy z nogi na nogę,
przy alei stoi parkowa ławeczka. - wykonujemy przysiad,
Idąc dalej, spotykamy skaczącą po drzewach wiewiórkę. - podskakujemy tak jak wiewiórka,
Przysiadamy na kolejnej ławce - wykonujemy przysiad,
i nie możemy się zdecydować, czy odpocząć, czy iść dalej. - wykonujemy kolejne przysiady,
Idziemy jednak dalej. - maszerujemy w miejscu,
Wśród gałęzi drzew śpiewa ptak. - rozglądamy się z ręką przy czole,
Wracamy do domu i odpoczywamy. - siadamy lub kładziemy się na dywanie.
Kochani jutro jest bardzo wyjątkowy dzień - Dzień Mamy! Pamiętajmy także o Tatusiu (chociaż jego święto jest w czerwcu). Nie zapomnijcie jutro złożyć życzeń Waszym Rodzicom, zaśpiewać "Sto lat" i wręczyć samodzielnie wykonanej laurki lub prezentu. Prezentowaliśmy na Facebooku propozycje prac, oto jeszcze kilka: Laurka dla Mamy, Laurka z kartki, Laurka - Prace Plastyczne, Szablon laurka [.pdf, 215.37 kB], Szablon laurka 1 [.pdf, 157.71 kB], Szablon laurka 2 [.pdf, 164.96 kB]. A może odbijecie swoją rączkę i razem z Rodzicami podpiszecie ją swoim imieniem i datą? To będzie wspaniały prezent i pamiątka :) Koniecznie przyślijcie nam fotorelację z tego, jak spędzacie ten wyjątkowy dzień!